ΛΟΓΙΣΤΗΣ – ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ

Πληρης Απασχοληση δημοσιεύτηκε 3 εβδομάδες πριν

Περιγραφή εργασίας

Περιγραφή

Τεχνική και Εμπορική Ανώνυμη Εταιρεία επιθυμεί να προσλάβει στέλεχος για την θέση του Λογιστή.

Αρμοδιότητες

  • Έλεγχος και καταχώριση τιμολογίων και λοιπών λογιστικών εγγραφών
  • Εποπτεία καθημερινών διαδικασιών λογιστηρίου
  • Φορολογία εισοδήματος, ΕΛΠ, ΦΠΑ
  • Έλεγχος αποστολής στοιχείων και συμφωνίας My Data με τα βιβλία της εταιρίας
  • Έλεγχος ισοζυγίου, συμφωνίες λογαριασμών γενικής λογιστικής και εμπορικού
  • Παρακολούθηση μητρώου παγίων
  • Έλεγχος και υποβολή των μηνιαίων και ετήσιων φορολογικών δηλώσεων (ΦΠΑ, Intrastat, Listing,  παρακρατούμενοι φόροι κ.λπ.)
  • Συμμετοχή στην σύνταξη του Ισολογισμού και της δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος της εταιρείας
  • Σύνταξη και υποβολή ΑΠΔ, ΦΜΥ, παρακρατούμενων φόρων, βεβαιώσεων αποδοχών καθώς και εντύπων προσλήψεων, απολύσεων κ.λπ.
  • Γνώση εργατικών θεμάτων και μισθοδοσίας
  • Συνεργασία με τους υφιστάμενους Λογιστές, Συμβούλους Λογιστές και Ορκωτούς Ελεγκτές Λογιστές τόσο σε επίπεδο Ελλάδας όσο και σε Επίπεδο Μητρικής και Θυγατρικών Εταιρειών σε όλο τον Κόσμο.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Οικονομικής Σχολής
  • Πέντε (5) έτη προϋπηρεσίας ως Λογιστής σε λογιστήριο τεχνικής και εμπορικής εταιρείας.
  • Άριστη γνώση καταχωρίσεων σε εμπορικό και λογιστικό κύκλωμα
  • Άριστη γνώση Ε.Λ.Π., ΦΠΑ, φορολογίας εισοδήματος ΝΠ
  • Πολύ Καλή γνώση αγγλικών
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ, προγραμμάτων ΕRP και Μs Office
  • Πνεύμα Συνεργασίας

Προαιρετικά Προσόντα

  • Γνώσεις ΔΛΠ

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας
  • Συνεχή εκπαίδευση

Σχετικές εργασίες